Міжнародні зв’язки

 

Міжнародний центральний депозитарій Clearstream

Асоціація центральних депозитаріїв Євразії

Асоціація європейських центральних депозитаріїв цінних паперів

Essential SSL
Головна Новини Найважливіші новини Верховна Рада відкрила дорогу іноземним інвестиціям в Україну
Верховна Рада відкрила дорогу іноземним інвестиціям в Україну Друк
Четвер, 01 березня 2018, 09:23

 

Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону № 6141 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій». Документ покликаний спростити для інвесторів-нерезидентів процедуру вкладення грошей в українську економіку і зробити її прозорою. Згідно з оцінками експертів, введення закону в дію може принести українській економіці приблизно 100 млрд грн.

Прийняття закону продиктовано необхідністю в найкоротші терміни покращити інвестиційний клімат в Україні для отримання додаткових вливань від великих інвесторів з-за кордону. На сьогодні іноземним інвесторам, які, як правило, займаються фінансовими операціями в десятках країн, доводиться особисто й не один раз приїжджати в Україну для оформлення документів. Процедура отримання доступу на український ринок для нерезидента займає в кращому разі півтора місяці. Введення в українське законодавство концепції номінального утримувача, прийнятої на провідних світових ринках, дозволить іноземному фінансовому посереднику розпочати облік цінних паперів свого клієнта протягом тижня. «Для цього інвестор звертається до міжнародних фінансових посередників, - пояснює Наталія Гончарук, Керівник проектів і програм з методології та корпоративного управління НДУ. - 12 найбільших із них входять до Асоціацію глобальних кастодіанів (AGC). Це такі відомі компанії, як Deutsche Bank; HSBC Securities Services; BNY Mellon; Citibank, N.A .; JP Morgan та ін. Інвестор-нерезидент надає кастодіану право виконувати транзакції від свого імені. Водночас цінні папери залишаються в його власності. Це значно полегшує управління капіталовкладеннями».

«Законопроект № 6141 покликаний запровадити таку зручну й ефективну практику в Україні, - зазначає Голова Правління Національного депозитарію України (НДУ) Міндаугас Бакас. – Звичайно, це один із багатьох кроків, який нам потрібно зробити для інтеграції в європейський фінансовий простір і пожвавлення українського фондового ринку. Ми раді, що досягнуто порозуміння з Верховною Радою в цьому питанні. Активну робота, спрямовану на прийняття закону було розпочато в лютому 2017 року. У грудні відбулося рейтингове голосування ВРУ, проте був відсутній кворум. Успіх сьогоднішнього голосування відкриває нові можливості для українського фондового ринку».

За оцінкою експертів, впровадження концепції номінального утримувача може збільшити частку іноземного капіталу на фондовому ринку України на 30% (зараз вона дорівнює практично нулю). Унаслідок цього вітчизняна економіка має перспективу отримати від іноземних інвесторів приблизно 100 млрд у гривневому еквіваленті. Один із важливих аспектів законопроекту № 6141 - обов'язкове розкриття інформації про кінцевих власників рахунків. Це забезпечить більшу прозорість ринку і зменшить поле можливостей для приховування доходів.

Відповідно до законодавчої процедури, після прийняття в першому читанні документ повинен пройти постатейне обговорення та затвердження в другому читанні. Після прийняття закон відправляється на підписання Головою Верховної Ради і Президентом України.

Нагадаємо, що у розробці проекту взяли участь НДУ, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР), а також Національний банк України (НБУ). Проводилися обговорення як з ключовими учасниками фондового ринку, так і з міжнародними організаціями, зокрема з Асоціацією глобальних кастодіанів (AGC).