Головна Новини Найважливіші новини Прийнято закон, який зробить Україну більш привабливою для іноземних інвесторів
Прийнято закон, який зробить Україну більш привабливою для іноземних інвесторів Друк
Вівторок, 31 липня 2018, 10:51

 

24 листопада 2018 року набирає чинності Закон №6141 щодо номінального утримувача. Його прийняття стало важливим кроком для реформування інфраструктури фондового ринку України, ініціатором якого виступив НДУ. Наразі НКЦПФР формує робочу групу з метою розробки підзаконних актів, необхідних для впровадження Закону. Вже в грудні 2018 роки великі іноземні інвестори можуть значно збільшити свою активність на фондовому ринку України.

Набуття чинності Закону №6141 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій» 24 листопада 2018 року передбачає введення в українське правове поле концепції номінального утримувача. Цей інститут дозволяє глобальним фінансовим установам, що надають послуги з обслуговування активів в усьому світі (глобальним кастодіанам), відкривати в Україні рахунки номінального утримувача в цінних паперах для іноземних інвесторів, які бажають вкласти гроші в українську економіку. Імплементація закону важлива для забезпечення сприятливого інвестиційного клімату.

«Це перший вагомий крок до інтеграції інфраструктури фондового ринку України до міжнародної інфраструктури ринку капіталу, - говорить Андрій Супрун, Начальник управління депозитарної діяльності Національного банку України. – Наступним кроком мають стати повноцінні кореспондентські відносини депозитарію НБУ з міжнародним депозитарієм».

«Український пост-трейдинг не реформувався вже протягом 20 років. Для реалізації стратегії 2020 і модернізації інфраструктури фондового ринку важливо привести його до європейських норм, – говорить Міндаугас Бакас, Голова Правління Національного депозитарію України. - Підписання - це перший важливий етап. Наступний крок - підвищення якості послуг для учасників ринку до рівня європейських фінансових установ. Ухвалення Закону щодо номінального утримувача усуває серйозну перешкоду на шляху іноземних вкладень в український фондовий ринок. Для його успішного впровадження нам необхідно виконати велику роботу за участю українських та іноземних гравців. До набуття чинності Закону залишається 4 місяці. Вважаю, що вже в цьому році можна буде побачити перші результати».

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України прийняла рішення щодо створення робочої групи, яка розробить підзаконні акти, необхідні для впровадження Закону. Крім представників НКЦПФР до неї увійдуть учасники від Верховної Ради України, Національного банку України, Національного депозитарію України, Державної служби фінансового моніторингу України, Центру Протидії Корупції.

«Ми сподіваємося, що до робочої групи по розробці нормативних актів, необхідних для імплементації Закону щодо сприяння залученню іноземних інвестицій, увійдуть усі зацікавлені та небайдужі до змін на ринку капіталу, - зазначає Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв. – Регулятор зацікавлений у оперативній та конструктивній співпраці всіх учасників цього процесу».

В НДУ повідомляють, що для інформування іноземних інвесторів про зміни в українському законодавстві планується низка зустрічей з представниками провідних світових фінансових установ.

 

Заплановано, що Закон №6141 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій» набуває чинності 24 листопада 2018 року.

Нагадаємо, що розробка Закону №6141 проходила в рамках реформування інфраструктури фондового ринку України, запланованого в Стратегії сталого розвитку «Україна-2020». НДУ дякує авторам законопроекту народним депутатам України Павлу Різаненку, Михайлу Довбенко, Максиму Полякову та Руслану Демчаку.  Ініціаторами законопроекту виступили: Національний депозитарій України (НДУ), Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) і Національний банк України (НБУ).  Висловлюємо подяку за підтримку учасникам ринку ICU, Citi Bank, Raiffeisen Bank Aval, Dragon Capital, Інвестиційній Групі УНІВЕР, ECSDA, Association of Global Custodians,

 

Довідка

Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.

12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).

Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.

Станом на 27.07.18:

  • відкрито рахунків ДУ – 204 (з них 5 в стані припинення провадження депозитарної діяльності))
  • відкрито рахунків емітентам – 10 484
  • обслуговуються ЦП: у кількості – 4 191 578 165 022 на загальну номінальну вартість – 1 735 495 635 919,28 грн.