Головна Новини Найважливіші новини НДУ презентував проекти документів: технічні вимоги і пропозиція щодо тарифної моделі 2019 в рамках впровадження ПЗ
НДУ презентував проекти документів: технічні вимоги і пропозиція щодо тарифної моделі 2019 в рамках впровадження ПЗ Друк
Вівторок, 02 жовтня 2018, 09:59

 

Національний депозитарій України запропонував для обговорення проекти документів: технічні вимоги до депозитарних установ залежно від обраної моделі роботи з центральним депозитарієм (ЦД) і принципи побудови нової тарифної моделі 2019, яка набере чинності з моменту запуску в роботу нового ПЗ. Наявні тарифи на сьогодні не дозволяють НДУ вийти на рівень беззбитковості операційної діяльності. Під час формування нової тарифної моделі використовується підхід, який дозволить протягом кількох років досягти операційної самоокупності. Для цього, за розрахунками експертів НДУ, з моменту запуску ПЗ необхідне підвищення вартості послуг більш ніж удвічі.

csd-20181002

Рада учасників НДУ спільно з проектною командою НДУ для впровадження програмного забезпечення Depend обговорили проекти документів: технічні вимоги до депозитарних установ і проект тарифної моделі 2019. Учасники активно обговорювали майбутню тарифну модель. В основі нової тарифікації лежить формування справедливої вартості щодо витрат ресурсів на обслуговування того чи іншого формату рахунку та обрана депозитарною установою модель роботи з Центральним депозитарієм.

Нинішні тарифи поки не дозволяють НДУ вийти на рівень беззбитковості операційної діяльності. Для цього буде потрібно кілька років, з моменту запуску нового ПЗ, за умови підвищення вартості послуг і збереження стабільного економічного розвитку України. Тариф буде формуватися з урахуванням обсягів технічних робіт і витрат на оперативну діяльність, необхідних для забезпечення безпеки, підтримання стабільної безперебійної роботи системи ЦД для забезпечення взаємодії з тою чи іншою депозитарною установою. Розглядаються два види тарифів: базовий, у разі використання системного рішення НДУ, і агрегований, у разі необхідності інтеграції з програмним забезпеченням депозитарної установи.

Міндаугас Бакас, Голова Правління Національного депозитарію України:

Для ефективної роботи НДУ як важливої частини інфраструктури фондового ринку України, важливо мати стабільний фінансовий стан організації. Протягом останніх декількох років операційна діяльність НДУ залишалася збитковою. За нашими розрахунками, з впровадженням нового ПЗ в серпні 2019 року, для забезпечення безперебійної діяльності, вартість послуг НДУ з обслуговування ДУ необхідно збільшити більш ніж удвічі”.

Нова бізнес-модель НДУ допоможе підвищити рівень надання послуг депозитарними установами та перезапустить ринок. Дасть поштовх для формування сприятливих умов розвитку якісних контрагентів, які котируються в європейському фінансовому просторі.

Під час попередніх робочих зустрічей проектна команда НДУ отримала запит на створення документації щодо технічних вимог до програмного забезпечення депозитарних установ. У нової моделі є можливість кількох варіантів взаємодії з Центральним депозитарієм. Депозитарні установи можуть використовувати програмний модуль Центрального депозитарію, який з економічного і технічного боку вимагає менше ресурсів для створення та підтримки і забезпечує найвищий рівень безпеки. Або розробити своє програмне забезпечення, яке повинно бути інтегровано з центральним програмним забезпеченням. Ознайомитися з технічними вимогами детально можна за посиланням. Рада учасників наразі формує пропозиції з урахуванням потреб всіх учасників ринку.

Пропозиції та питання можна задавати DependQ@csd.ua, в групі Q&A - Нове ПЗ НДУ.

Нагадаємо графік з впровадження ПЗ на 2018 рік:

  1. Презентацію принципів нового ПЗ проведено відповідно до плану в березні - вперше процес реформування ринку відбувався у відкритому діалозі, НДУ зібрав учасників у форматі офф-лайн зустрічі для отримання зворотного зв'язку щодо концепції ПЗ.
  2. Презентація технічної концепції ПЗ була запланована і проведена в квітні, також організована комунікація з активними учасниками ринку через закриту робочу групу в ФБ та електронну пошту. Організована позапланова зустріч щодо найбільш актуальних для депозитарних установ питань.
  3. Презентація проектів документів: технічні вимоги та проект нової моделі 2019 року - вересень, 2018 р.
  4. Поставка першої частини ПЗ і попереднє тестування проектною командою НДУ - листопад-лютий, 2018 р.
  5. Попереднє тестування учасниками ринку окремих елементів функціоналу, обміну повідомленнями, а також інтеграція з НБУ/РЦ/Біржами - починаючи з березня, 2019 р.
  6. Тестування учасниками ринку всього функціоналу - червень-липень, 2019 р.
  7. Запуск нового ПЗ - серпень, 2019 р.

За додатковою інформацією звертатися:

Ніна Кульчевич, керівник прес-центру НДУ

0637699676, ninokkluchik@gmail.com

 

Довідка

Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на II квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.

12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).

Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.

Станом на 30.09.2018

  • відкрито рахунків ДУ – 204 (з них 6 в стані припинення провадження депозитарної діяльності)
  • відкрито рахунків емітентам – 10 493
  • обслуговуються ЦП: у кількості 4 184 528 396 038 на загальну номінальну вартість 1 743 036 848 854,99 грн.