Home Newsroom Important Інвестиційний клімат в Україні пожвавлюється: заведені цінні папери іноземного емітента за спрощеною процедурою
Інвестиційний клімат в Україні пожвавлюється: заведені цінні папери іноземного емітента за спрощеною процедурою Print
Thursday, 22 November 2018 08:21

 

Вперше для обігу на території України заведені цінні папери іноземного емітента за спрощеною процедурою, згідно з рішенням №871 «Про внесення змін до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України». Завдяки спільній роботі, яку виконали НДУ, НКЦПФР та компанія Dragon Capital, з кінця листопада 2018 року на вітчизняному ринку можна буде придбати єврооблігації з процентною ставкою 16.5% в гривні, які Укрексімбанк випустив для обігу за кордоном.

Першим іноземним емітентом, який отримав доступ на український ринок за спрощеною процедурою, стала компанія Biz Finance Plc, яка використовується Укрексімбанком для розміщення єврооблігацій на закордонному ринку. Інвестиційна компанія Dragon Capital подала запит до Національного депозитарію України, щодо надання до НКЦПФР заяви про допуск до обігу на території України цінних паперів іноземного емітента, а саме єврооблігацій Biz Finance Plc з купонною ставкою 16.5% і з обсягом емісії 4,051 млрд грн, розміщених на Ірландській фондовій біржі

«У перший раз всю процедуру ми проходили з серпня по листопад, активно співпрацюючи з ДУ Dragon Capital, які подали заявку, і НКЦПФР. Оскільки це робилося вперше, нам з регулятором необхідно було відпрацювати конкретні механізми практичної реалізації Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України», - пояснює ситуацію Член Правління НДУ Андрій Порада.

«Сподіваємося, що допуск корпоративних єврооблігацій на український фондовий ринок матиме позитивний ефект. Впровадження нових фінансових інструментів - це вагомий крок у реформуванні фондового ринку України, який дає змогу розвивати інфраструктуру торгів цінними паперами та розширювати можливості учасників торгів», - говорить Віолетта Заєць, керівник депозитарного відділу Dragon Capital.

«Національна комісія підтримує ініціативи учасників ринку щодо створення нових та якісних фінансових інструментів, які допомагають розвивати фондовий ринок і позитивно впливати на інвестиційний клімат в Україні », - зазначає Максим Лібанов, член НКЦПФР.

Завдяки новій спрощеній процедурі вихід на ринок став максимально комфортним як для західних інвесторів, так і для українських компаній. «Успішна реалізація даного кейсу є позитивним сигналом для ринку України, який сьогодні, як ніколи гостро потребує пожвавлення. Тим більше, що зараз через спрощену процедуру, зникло багато паперової тяганини, яка гальмувала весь процес. Відповідно, створюється більш сприятливе середовище для збільшення обсягу фінансових операцій. Що, безумовно, сприятливо позначиться на розвитку фондового ринку і позитивно вплине на інвестиційний клімат в Україні», - розповідає Андрій Порада, Член Правління НДУ.

Так, ініціатору допуску іноземних цінних паперів в Україні необхідно заповнити стандартну форму заяви та відправити його в Національний депозитарій України, де відбувається підготовка і аналіз пакету документів, необхідного для допуску іноземного емітента. Відповідно до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів обсяг цього пакету скорочено, також використовується електронна форма документообігу. Тому, за наявності всієї необхідної інформації, вказаний етап має займати всього кілька днів. Потім документи передаються до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка за процедурою розглядає пакет документів впродовж 30 робочих днів. Якщо пакет документів не викликає додаткових питань, формування позитивного рішення може статися і раніше.

Нагадаємо, що відповідно до рішення №871 «Про внесення змін до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України» заявником, який готує і подає до НКЦПФР пакет документів щодо допуску, може стати емітент або Національний Депозитарій України, а ініціатором процесу отримання допуску, згідно з чинним Регламентом здійснення депозитарної діяльності НДУ від 16.07.2018 р. може стати і депозитарна установа.

Кейс Укрексімбанку показує, що на українському ринку можуть обертатися ліквідні цінні папери вітчизняних емітентів, які розміщуються на закордонних майданчиках, а також в перспективі і цінні папери всесвітньо відомих компаній: Facebook, Apple, Google тощо.

 

За додатковою інформацією звертатися:

Ніна Кульчевич, керівник прес-центру НДУ

0637699676, ninokkluchik@gmail.com

 

Довідка

Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.

12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).

Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.

Станом на 20.11.18:

  • відкрито рахунків ДУ – 200 (з них 7 в стані припинення провадження депозитарної діяльності))
  • відкрито рахунків емітентам – 10 506
  • обслуговуються ЦП: у кількості – 4 180 656 669 672 на загальну номінальну вартість – 1 743 763 735 196,61 грн.