Головна Новини Найважливіші новини На український ринок заходять акції Apple завдяки змінам в інфраструктурі
На український ринок заходять акції Apple завдяки змінам в інфраструктурі Друк
Четвер, 28 лютого 2019, 10:15

 

НДУ продовжує послідовно працювати над впровадженням спрощеного допуску іноземних цінних паперів на український фондовий ринок. 25 лютого 2019 року набули чинності зміни правил центрального депозитарію, погоджені з НКЦПФР, завдяки яким на ринок цінних паперів України вперше вводяться акції Apple.

У лютому 2018 року за ініціативою Національного депозитарію України було прийнято рішення №871 «Про внесення змін до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України». Цей документ істотно спростив залучення на український фондовий ринок якісних інструментів зарубіжних емітентів. Першим успішним кейсом стали єврооблігації Укрексімбанку, випущені для обертання за кордоном. Вони були заведені в Україну в листопаді 2018 року.

У січні 2019 року, реагуючи на запити фондового ринку, НДУ вніс зміни до «Правил центрального депозитарію цінних паперів», необхідні для звернення в Україні цінних паперів, випущених в США. Зміни були погоджені з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. 25 лютого вони набрали чинності. Першими за новою процедурою в Україну будуть заведені акції Apple. «Наша мета - усунення зайвих бар'єрів для входу на український фондовий ринок якісних цінних паперів. Українські громадяни повинні мати доступ до акцій світового класу, облігацій, мати альтернативу для своїх накопичень. За останній час ми змогли ліквідувати багато бюрократичних перепон, і ось Національний депозитарій усуває технологічні. Повний запуск нової IT-системи НДУ, що відповідає європейським стандартам, наблизить нас до світових ринків капіталу», - зазначає Тимур Хромаєв, Голова НКЦПФР.

«Ми створюємо інфраструктуру фондового ринку максимально комфортну й ефективну для гравців, які будуть самі вирішувати, які інструменти заводити в Україну, – говорить Міндаугас Бакас, Голова правління НДУ. –  Абсолютно неправильно стверджувати, що фондового ринку сьогодні немає. В Україні є попит на нові інструменти. А якщо є попит, значить є і ринок. І якщо з різних причин не з'являються українські активи для торгівлі, то акції Apple - чудовий приклад того, коли заводиться зарубіжний інструмент, знайомий і цікавий багатьом, і українські інвестори матимуть змогу обходитися з ним зручно, швидко і в гривні. На це працює і нове програмне забезпечення депозитарної системи, яке впроваджує сьогодні НДУ. Воно повністю відповідає міжнародним стандартам, а функціонал готовий до роботи з будь-якими видами фінансових інструментів без затримок на технічне доопрацювання». 

На поточний момент акції Apple перебувають в Україні на рахунку у професійного учасника. Розпочато процедуру отримання дозволу від НКЦПФР на допуск до обігу на українському фондовому ринку.  

«Наразі ринок відчуває гостру нестачу в надійних і привабливих інструментах, які могли б зацікавити вітчизняних інвесторів, як приватних, так і інституціональних. Саме тому ми вибрали акції компанії Apple - найвідомішої і дорогої компанії в світі на сьогоднішній день. Капіталізація Apple на 27 лютого 2019 рік становить $822,01 млрд, - розповідає Роман Осипов,  директор компанії ТОВ «БТС БРОКЕР», якій належить ініціатива введення акцій Apple на український ринок цінних паперів. - Дуже багато людей користуються їхніми гаджетами в Україні. Отже, фактично, всі шанувальники торгової марки - потенційні інвестори. Тепер у них з'явиться можливість бути не тільки користувачами пристроїв Apple, але й легально стати акціонером своєї улюбленої компанії на території України. Ми очікуємо на великий інтерес до цих цінних паперів як з боку приватних осіб, так і з боку інвестиційних фондів і страхових компаній. Тому що, крім надійності емітента, дані акції забезпечують ще й захист від курсових коливань, а це дуже важливо для недержавних пенсійних фондів та лайфових страхових компаній. Водночас придбати акції Apple, буде однаково просто, що й купити будь-який цінний папір українського емітента. Для цього необхідно мати рахунок в цінних паперах і брокера, через якого інвестор збирається купувати акції Apple. Ми впевнені що це дозволить надати нового подиху українському  фондовому ринку і зробить його важливою частиною економіки країни».

В НДУ зазначили, що загалом на сьогодні регулятивні норми, що забезпечують вільний обіг іноземних цінних паперів на фондовому ринку України, сформовані в достатній мірі. Наразі разом з гравцями необхідно відпрацьовувати процеси на практиці. Найближчим часом брокери почнуть заводити в Україну акції й інших всесвітньо відомих компаній. Це очевидний спосіб привернути увагу до продуктів, які вони будуть створювати для своїх клієнтів і до фондового ринку в цілому. Це буде стимулювати попит як з боку інституційних, так і приватних інвесторів. Сприятливі умови створюються для всіх учасників торгівлі.

 

За додатковою інформацією звертатися:

Олена Куряча, керівник прес-центру НДУ, 0507613040, kuryachaya.lena@gmail.com

 

Довідка

Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.

12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).

Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.