Головна Новини Найважливіші новини Надійність НДУ оцінив міжнародний аудитор
Надійність НДУ оцінив міжнародний аудитор Друк
Понеділок, 27 травня 2019, 12:04

 

Міжнародна рейтингова компанія Thomas Murray надала результати аудиту щодо відповідності принципам PFMI IOSCO. Ініціатором розкриття рівня ризиків стало НДУ, заручившись підтримкою ЄБРР.

auditor

Зазначимо, що основне завдання цих принципів - стандартизувати створення та діяльність ключових процесів в тих організаціях, які є найважливішими для фінансової інфраструктури країни. В перш за все це Центральний депозитарій, системи з розрахунків за цінних паперів, платіжні системи, тощо.

Тож розкриття рівня відповідності принципам PFMI в першу чергу окреслює джерела ризиків в діяльності організації, демонструє можливості організації попереджувати та керувати ризиками. На практиці розкриття такої інформації - це підтвердження прогнозованості роботи депозитарію як елементу інфраструктури фондового ринку України та індикатор рівня його стабільності. Адже таким чином НДУ показує свій розвиток і прозорість.

Впродовж півроку, в декілька етапів тривав аудит від Thomas Murray. Перевіряли всю діяльність, всю документацію, вивчали особливості українського законодавства. В результаті, Національний депозитарій отримав достатньо високу оцінку – «в більшій частині відповідає принципам PFMI, які відносяться до депозитарної діяльності». Серед них є такі: правова основа, керування операційними та іншими ризиками, кореспондентські відносини, ефективність та результативність, розкриття правил, основних процедур і ринкових даних. Всього принципів 24. 14 з яких відносяться безпосередньо до депозитарної діяльності. По ним і відбувалося оцінювання.

«Це гарна практика центральних депозитаріїв та інших представників інфраструктури фондового ринку ставати прозорими та розкривати свій рівень відповідності міжнародним стандартам, особливо якщо вони стосуються профільної діяльності. Звичайно, можна це робити самостійно. Але тоді оцінка буде дещо суб’єктивною, особливо якщо ринок не дуже розвинутий. Нам важливо було отримати об’єктивну оцінку. Тому обрали британську компанію Thomas Murray, яка вже 25 років на ринку і займається оцінюванням ризиків в пост-трейді», - зазначив Міндаугас Бакас, голова правління Національного депозитарію України. Та додав, що пройти подібний аудит з оцінки ризиків – це ще важливий стратегічний крок. Адже у майбутньому, після передачі ОВДП на депозитарне обслуговування до НДУ, внутрішні бізнес-процеси Нацбанку та Центрального депозитарію будуть пов’язані. Тому НДУ важливо забезпечити довіру та стабільність роботи інфраструктури після такого кроку.

Взявши за основу рекомендації, які дали спеціалісти Thomas Murray, в НДУ вже розробили детальний план подальших дій, які допоможуть вдосконалити всі процеси щодо управління ризиками. А саме це стосується покращення та подальшого розвитку системи керування ризиками, перегляд правової основи, правил та процедур, приведення всіх процесів, що відносяться до інформаційних технологій, до стандартів і т.п.

“Оптимістично, що НДУ отримав таку високу оцінку. Цілком готові підтримувати Національний депозитарій у подальших діях, які допоможуть вдосконалити всі процеси керування ризиками. Після отримання результатів аудиту ми розуміємо, що нормативно-правові акти також треба переглядати. Адже це сприятиме створенню умов для подальшого розвитку НДУ та інфраструктури фондового ринку України”, - відзначив Тимур Хромаєв, голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України.

Зазначимо, що коли всі інфраструктури фондового ринку почнуть розкривати діяльність з точки зору ризиків, це однозначно позитивно вплине на його розвиток.