Головна Новини Найважливіші новини НДУ створює більш ефективну бізнес-модель депозитарної системи України: головні зміни в Положенні про провадження депозитарної діяльності
НДУ створює більш ефективну бізнес-модель депозитарної системи України: головні зміни в Положенні про провадження депозитарної діяльності Друк
Вівторок, 06 серпня 2019, 10:25

 

Нова редакція Рішення НКЦПФР №735, яка набуває чинності 6 серпня 2019 року, надає можливість наблизити  український фондовий ринок до міжнародних стандартів. Вводяться нові типи рахунків, ЦД  отримує можливість самостійно вносити зміни у технології виконання операцій, а клієнти самі обиратимуть зручну для себе систему обліку.

головні зміни в Положенні про провадження депозитарної діяльності

Рішення про затвердження Змін до Положення про провадження депозитарної діяльності № 327 було прийняте Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 13.06.2019 та зареєстроване у Міністерстві юстиції України. З 6 серпня 2019 року документ вступає в силу.

«Зміни, які були прийняті у співпраці з НКЦПФР – ще один важливий крок, який наближає український ринок до роботи за міжнародними стандартами, - зазначає Міндаугас Бакас, Голова Правління  Національного депозитарію України, - Завдяки новій редакції Положення про провадження депозитарної діяльності, інфраструктура стає більш гнучкою і ефективною. Наразі ми створюємо умови та відкриваємо нові можливості які дозволяють депозитарним установам почати розвиватися як прибутковий бізнес».

Основні зміни, про які треба знати:

  1. Вводяться нові типи рахунків. До останнього часу був лише один тип - рахунок у цінних паперах. Він дозволяв Центральному депозитарію вести облік ЦП, які належать депонентам депозитарної установи, одним загальним числом ( з урахуванням поділу на групи за відповідними обмеженнями). Наразі до цього типу додаються   агрегований, сегрегований і відокремлений рахунки, за допомогою яких у тому числі може бути організований персоніфікований облік ЦП. Введення нових типів рахунків дозволить більш швидко, надійно і без помилок обслуговувати операції.
  2. Комісія більше не регулюватиме на рівні нормативних документів технології виконання операцій. Всі операції будуть виконуватися згідно з Правилами Центрального депозитарію, які погоджуються Комісією, та іншими внутрішніми документами. ЦД отримає можливість для самостійного внесення технологічних змін, якщо це необхідно для того, щоби зробити виконання операцій більш ефективним і якісним.
  3. Депозитарні установи самі обиратимуть систему обліку. Нове Положення відкриває депозитарним установам та іншим клієнтам Центрального депозитарію, які провадять депозитарну діяльність, можливість використовувати власні технології для ведення системи депозитарного обліку та обслуговування операцій. Єдина умова – відповідність правилам (стандартам) і вимогам, які встановлює ЦД.

Окремо треба зазначити, що значна частина прав та обов’язків суб’єктів отримає  конкретизацію в Депозитарному договорі. Відповідні зміни до Вимог до депозитарного договору затверджені рішенням Комісії № 326 від 13.06.2019 і також набувають чинності 6 серпня цього року.

Разом із впровадженням нової IT-платформи інфраструктури фондового ринку все це дозволить клієнтам НДУ отримати нові можливості для обліку цінних паперів і обслуговування операцій.

 

За додатковою інформацією звертатися:

Олена Куряча, керівник прес-центру НДУ,

050 761 30 40, kuryachaya.lena@gmail.com


 

Довідка

Національний депозитарій України створений відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» для забезпечення функціонування єдиної системи депозитарного обліку. Договір про заснування Національного депозитарію України підписано ДКЦПФР та НБУ 18 грудня 1998 року. Державна реєстрація відбулася 17 травня 1999 року. Структура власності ПАТ «НДУ» (станом на ІІ квартал 2017 року): 25% акцій належить державі (управління здійснює НКЦПФР), 25% - належать НБУ, 24,99% - Ощадбанку, майже 11% - КНПФ НБУ, 9,99% - Укрексімбанку, менше 5% акцій – іншим власникам.

12 жовтня 2013 року набрав чинності Закон України «Про депозитарну систему України» (далі – Закон), згідно з яким ПАТ «НДУ» набуває статусу Центрального депозитарію з дня реєстрації НКЦПФР в установленому порядку Правил Центрального депозитарію (рішення НКЦПФР від 01.10.2013 №2092).

Центральний депозитарій веде депозитарний облік усіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної Законом.